MTV: Kun­ta­työn­an­ta­jat pitävät toi­mi­ala­koh­tais­ta vaih­te­lua vält­tä­mät­tö­mä­nä

Kuntatyönantajien mielestä toimialakohtaisen vaihtelun on oltava mukana työmarkkinajärjestöjen mahdollisessa yhteisessä esityksessä kilpailukykyä parantavista toimista, kertoo MTV.

Kuntatyönantajien työmarkkinajohtaja Markku Jalonen sanoo MTV:lle, että tämä on välttämätöntä, koska eri aloilla on erilaisia työaikajärjestelmiä. Myös kustannusvaikutus esimerkiksi lomarahan leikkaamisesta olisi erilainen eri toimialoilla.

EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies ehdotti eilen toimialakohtaista vaihtelua keinovalikoimaan Ylen Ykkösaamussa. Kuntatyönantajat teki MTV:n mukaan oman ehdotuksensa asiasta jo aiemmin.

Esimerkiksi SAK:laisen Metalliliiton puheenjohtaja Riku Aalto piti Häkämiehen ehdotusta vaikeana toteuttaa ja valvoa, koska alalla on erilaisia työsopimuksia ja erilaisessa tilanteessa olevia yrityksiä.

MTV:n uutinen.

Ilmoita asiavirheestä