Hyundain belgialaiskuljettaja Thierry Neuville voitti sunnuntaina päättyneen Monte Carlon MM-rallin. Toyotan kuljettajat miehittivät seuraavat sijat, kun ranskalainen Sebastien Ogier oli toinen ja walesilainen Elfyn Evans kolmas.
Neuville on yksi mestarisuosikeista. Hän otti kauden avauskilpailusta maksimipisteet 30, kun hän oli nopein myös kilpailun päättäneellä power stage -erikoiskokeella. Neuville voitti Monte Carlon MM-rallin edellisen kerran vuonna 2020.
– Olen sanaton. Tämä oli loistava viikonloppu. Koko tiimi teki mahtavaa työtä, ja koko paketti toimi todella hyvin. Meidän täytyy jatkaa hommia, mutta olemme erittäin onnellisia voitosta, ensimmäistä maailmanmestaruuttaan jahtaava Neuville kertoi MM-sarjan verkkosivuilla.
Virolaiskuljettaja Ott Tänak täydensi Hyundain menestystä neljännellä sijalla.
Toyotalla ajava Sami Pajari oli yleiskilpailun parhaana suomalaisena 12:s. Pääluokassa ei ollut mukana suomalaisia.
MM-sarja jatkuu Ruotsissa 15.–18. helmikuuta. Tuolloin mukana on myös Kalle Rovanperä. Kaksi edellistä maailmanmestaruutta voittanut suomalainen ajaa valikoituja ralleja tällä kaudella.