Mitä hul­lum­paa, sen haus­kem­paa

Kummallisia MM-kisoja löytyy joka lähtöön

Vaikka Tartsani-huudon ja paskanluonnin MM-kisat ovat tältä kesältä jo takana, niin vielä riittää kisoja, joissa suomalainen pääsee ottamaan toisesta mittaa. Sonkajärven Eukonkannon MM-kisoissa on tarjolla kilpailijoille kosteita hetkiä vesihaudassa ja yleisölle hupia katsomossa.

- Koskaan aiemmin ei tässä vaiheessa ole ollut yli viittäkymmentä paria tulossa. Kolme viikkoa sitten oli karsintakisa Ukrainassa, ja sieltäkin on tulossa mukaan pareja, Sonkajärven kulttuurisihteeri Eero Pitkänen kertoo.

Tänä vuonna Eukonkannon MM-tittelistä kisataan heinäkuun alussa 20. kerran, eikä mediahuomio näytä laantuvan. Televisioryhmiä on tänä vuonna tulossa Hongkongista saakka.

Ilmakitarassa vieraskoreutta

Eukonkannon kanssa samaa ikäluokkaa MM-kisana edustaa Oulun Ilmakitaransoiton MM-kisa. Kaveriporukan vitsistä liikkeelle lähtenyt tapahtuma kerää osallistujia ympäri maailmaa. Lajin kotimainen tilanne vain on huolestuttavan heikko, sillä viime vuoden finaaliin ei selvinnyt ainuttakaan suomalaista soittajaa. Toisaalta, eihän hiihtäjienkään mitalisaalis MM-Falunista valtaisa ollut.

Kulttuuri on yllättävän heikosti edustettuna suomalaisissa kesäkisoissa. Ainakin alastonmaalauksen MM-kisoihin luulisi osallistujia riittävän.

Pallo pyörii

Jalkapallon ympärille on syntynyt sen seitsemän kisaa. Hyrynsalmen suopotkupallo on suurin tapahtumista, mutta huumoria koetellaan myös Reiskan MM-kisoissa, jossa nappulakengät vaihtuvat Reino- tai Aino-tossuihin.

- Hyrynsalmelle on tulossa 250 joukkuetta. Osa joukkueista on ollut mukana alusta saakka, mutta joka vuosi on mukana myös täysin uusia joukkueita. Suon vetovoima kestää, vakuuttaa järjestäjien taholta Miia Huovinen.

Utajärvellä pelattava Mutafutiksen SM-kisa täydentyy tänä vuonna Soap Soccerin SM-kisalla. Jalkapallossa kokeiltiin aikoinaan myös Sea Socceria, mutta ruotsinlaivan helikopterikansi oli turhan pieni pelialusta. Ja pallohukka todella suuri.

Ilmavaivoista kärsiville on huonoja uutisia, sillä piereskelyn SM-kisat ovat tauolla. Ja jos olet kurkkua myöden täynnä nykytekniikkaa, niin läppäriä pääsee heittämään heinäkuussa Nivalassa ja kännykkää elokuun lopulla Savonlinnassa.

Fakta

Kokeile näitä!

26.–27.6. Rönttösen rypytyksen MM-kisa, Kuhmo

3.–4.7. Eukonkannon MM-kisa, Sonkajärvi

9.7. Läppärinheiton EM-kisa, Nivala

11.7. Mansikansyönnin SM-kisa, Suonenjoki

17.–18.7. Suopotkupallon MM-kisa, Hyrynsalmi

18.7. Mutafutis SM-kisa, Utajärvi

23.–25.7. Reiska MM (jalkapalloa tohveleissa), Vesanto

1.8. Hiekkasählyn MM-kisa, Kalajoki

22.8. Kännykänheiton MM-kisa, Savonlinna

26.–28.8. Ilmakitaransoiton MM-kisa, Oulu

Ilmoita asiavirheestä