Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Mistä ur­hei­lun tila kertoo?

Suomen yleisurheilun taso tuli mitattua karmealla tavalla upeassa ympäristössä Pariisin olympiakisojen aikana.

Juostiin muun muassa naisten maraton, jonka jälkeen suomalaisosallistujaa haastateltiin suurena sankarina, koska hän jaksoi juosta maaliin asti. Sijoitus oli 65:s.

Urheilun tulokset paranevat koko ajan. Ihmisen inhimillisiä rajoja kokeillaan ja tuntuu siltä, ettei siinä ole rajoja ollenkaan.

Suomalaisurheilijoiden menestys jäi vaatimattomaksi Pariisin olympialaisissa.
Suomalaisurheilijoiden menestys jäi vaatimattomaksi Pariisin olympialaisissa.
Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Suomalaisia urheilijoita on osallistunut olympialaisiin kautta aikojen, välillä ylivoimaisena voittajana. Joissakin joukkuelajeissa olemme yhä maailman huipulla. Suomi voi jääkiekossa voittaa minkä tahansa muun joukkueen.

Urheilun huipun saavuttajat harjoitteleva kovaa. He saavat tieteellistä apua kehon hyvään kuntoon saattamiseksi, huippuun virittelyyn.

Urheilu on viihdettä. Sillä on myös kansallista merkitystä, suuret nautinnot suomalaisille menestyksellään tarjonneet urheilijat ovat sankareita.

Kertooko mutaurheilijoiden suuri määrä jotakin kansallisesta tilanteestamme?

Matti Jaakko Nikkilä