Hallituksen ministerit luopuvat viikon palkastaan osana säästötalkoita. Vastaavaa avausta odotetaan eduskunnan puhemieheltä.
Hallituspuolueiden puheenjohtajat kertoivat asiasta ensi vuoden budjettia koskevassa tiedotustilaisuudessa iltapäivällä.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mukaan parempiosaisten osalta solidaarisuusveron rajaa siirretään vähän alaspäin. Solidaarisuusveron alaraja laskee niin, että se koskee yli 72 300 euroa tienaavia. Aiempi raja on 90 000 euroa. Muutos on määräaikainen ja voimassa seuraavat kaksi vuotta.
Tiedotustilaisuudessa kerrotun mukaan ylempi pääomaverokanta nousee yhdellä prosenttiyksiköllä 33:sta 34 prosenttiin.
Eläkeläisten asumistukiin ei kajota sillä laajuudella, mitä hallitus alun alkaen suunnitteli. Eläkkeensaajien asumistuesta leikataan 60 miljoonaa euroa aiemmin kaavaillun 90 miljoonan euron sijaan.
Yle-vero huojenee niin, että sitä eivät joudu maksamaan esimerkiksi takuueläkeläiset. Raja menee yli 10 300 euroa tienaavissa.
Valtiovarainministeri Alexander Stubbin (kok.) mukaan valtion menot vähenevät ensi vuonna 800 miljoonalla eurolla. Budjetti on suuruudeltaan 54,1 miljardia. Velka kasvaa 5 miljardia euroa vuodessa.
Budjetin pohjana oleva talousennuste on tälle vuodelle nollan tienoilla, mutta pikkuisen plussalla. Talous kasvaisi ensi vuonna 1,3 %.
Hallitus kertoo, että maahanmuuttokeskustelu on vielä kesken ja tulokset esitellään huomenna. Keskustelua käytiin budjettiriihen yhteydessä.