Kokenut jääkiekkomaalivahti Mika Noronen siirtyy Ruotsin SHL-liigan Malmö Redhawksiin. Malmö tiedotti Norosen hankinnasta verkkosivuillaan.
Noronen, 36, aloitti kauden Tapparassa. Hän pelasi kolme ottelua torjuntaprosentilla 92,9, mutta Tappara päätti olla jatkamatta Norosen sopimusta.
SHL:ssä kymmenentenä majaileva Malmö on kärsinyt loukkaantumisista ja tarvitsi vahvistusta maalinsuulle.
- Loukkaantumisten takia meidän oli pakko toimia, ja siksi etsimme kokeneen maalivahdin. Mika on todella hyvä vaihtoehto, Malmön urheilujohtaja Patrik Sylvegård sanoi.
Noronen on pelannut urallaan monissa eri sarjoissa, muun muassa NHL:ssä, KHL:ssä sekä Sveitsin ja Saksan liigoissa. Ruotsissa hän teki lyhyen visiitin Linköpingiin keväällä 2009.
- Olen innoissani tästä, voin keskittyä taas täysillä pelaamiseen. On todella hauskaa liittyä joukkueeseen, Noronen sanoi.
http://www.malmoredhawks.com/artikel/71123/