Haka päätyi AC Oulua vastaan 2–2-kotitasapeliin ja KTP maalittomaan kotitulokseen KuPSia vastaan miesten jalkapalloliigassa.
Haka johti ottelua avauspuoliajan jälkeen 2–0, mutta AC Oulu nousi toisella puoliajalla väkisin tasoihin. Ottelun avausmaali nähtiin 14. peliminuutilla, kun Fallou Ndiaye pukkasi sivuvapaapotkutilanteessa pallon verkon perukoille. Jatkoa seurasi runsaan puolen tunnin kohdalla, kun Tuure Siira laukoi pallon maaliin.
Toisella puoliajalla Ashley Mark Coffey laukoi kulmapotkutilanteessa AC Oulun osuman päähän ja tykitti tasoituksen melko pienestä kulmasta maalin kattoon. AC Oulu on kerännyt kahdesta ottelustaan yhteensä neljä pistettä. Haka on yhdessä pisteessä.
Haka haluaisi Lee Erwinin takaisin
Miesten jalkapalloliigan maalikuninkuuden viime kaudella 20 maalillaan voittanut Lee Erwin otetaan Hakan toimitusjohtajan Olli Huttusen mukaan takaisin, jos skotti niin kesällä haluaa.
Erwin teki sopimuksen Libanoniin al-Ahediin ja on tehnyt siellä kahdeksassa ottelussa viisi maalia. Eli hyvin on mennyt, mutta jos hän haluaisi palata takaisin Hakaan, mikä olisi vastaus?
– Otamme Erwinin takaisin, jos hän niin haluaa, mutta skeptinen olen. Jos hän lähtee Libanonista jonnekin, silloinkin on varmasti sellaisia ottajia, joilla on meitä enemmän rahaa, Huttunen arvioi perjantaina.
Jos kyse ei olisi rahasta, Haka voisi olla vahvoilla paluukohteeksi.
– Hän viihtyi täällä hyvin, ja teimme hänelle tarjouksen, jollaista emme ole koskaan tehneet kenellekään. Hän sanoi aika suoraan hyväksyessään al-Ahedin tarjouksen, että piti ajatella tulevaisuutta. Libanonin liiga ei muutoin olisi ollut varmasti hänenkään toivelistansa kärjessä, Huttunen selvitti.
Jos Erwin haluaisi palata, paluu olisi mahdollinen vasta heinäkuussa siirtoikkunan avautuessa. Erwinin markkina-arvo oli saksalaisen Transfermarkt-sivuston mukaan 325 000 euroa hänen saapuessaan Hakaan ja 700 000 marraskuussa lähdön hetkellä.
Haka hankki Erwinin paikalle Juan Lescanon, joka ei ole vielä avannut maalitiliään Suomen liigassa.
Sarjan kärkitaisteluun povattu KuPS avasi pistetilinsä KTP:n vieraana, kun molemmilla on takana kaksi ottelua. Myös sarjanousija KTP:lle piste oli kauden ensimmäinen.