Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut miehen muun muassa Vaajakosken törkeästä raiskauksesta ja törkeästä vapaudenriistosta viiden ja puolen vuoden vankeuteen.
Oikeuden mukaan mies oli tämän vuoden helmikuussa kiihtyneessä mielentilassa vaatinut kahdelta naiselta pöydältä kadonneita rahoja ja pakottanut heidät aseella uhaten riisuutumaan asunnossa. Ennen tekoa uhri oli ottanut pöydältä 120 euroa rahaa ja laittanut ne housuihinsa. Tuomitun mukaan kyse oli hänen pöydälle jättämistään rahoista, jotka eivät kuuluneet uhrille.
Oikeus katsoo näytetyksi, että mies vaati rahat ottaneen naisen mukaansa ja kuskasi tämän Kanavuorelle. Siellä hän löi uhria kirveen hamaralla käteen ja jalkaan, ampui aseella ilmaan ja kysyi uhrin viimeistä toivomusta. Oikeuden mukaan mies myös raiskasi uhrin, sitoi tämän paikalliseen bunkkeriin talvipakkasessa ja teippasi naisen pään.
Nainen on kertonut, että uskalsi irrottaa itsensä vasta noin puolen tunnin odottelun jälkeen. Hän ei rohjennut poistua tietä pitkin, vaan pakeni tekijän pelossa metsään.
Vankeusrangaistuksen lisäksi Aki Ilmari Bergqvist, 28, tuomittiin maksamaan uhrilleen korvauksia noin 16 000 euroa.
Samassa jutussa Bergqvist tuomittiin myös useista muista rikoksista. Näitä olivat törkeä ryöstö, pakottaminen, heitteillepano, ampuma-aserikos, rattijuopumus, huumausaineen käyttörikos, vaarallisen esineen hallussapito ja kaksi liikennerikosta.