Mies ampaisi po­lii­sia pakoon ja ajoi kyy­dis­tään hy­pän­neen naisen jalan yli

Poliisi epäilee autoa varastetuksi, Helsingin Vuosaaren tunnelissa nopeutta noin 160 kilometriä tunnissa

Helsingin poliisi kertoo henkilöautoa ajaneen miehen toikkaroineen sunnuntai-iltana eri tavoin. Poliisin partio oli päättänyt myöhään illalla pysäyttää pohjoiseen suunnanneen auton, joka ajoi poliisin ohitse Itäväylän ja Kallvikintien risteyksessä. Auto pysähtyi ensin tien laitaan, mutta kun partio saavutti sen, kuljettaja kaasuttikin karkuun.

Kun poliisi tavoitti menopelin, se oli ajettu kaidetta päin ja kuljettaja yritti saada auton siitä irti. Kuljettaja peruutti karkuun ja törmäsi poliisiauton kylkeen, poliisi kertoo.

Henkilöauton kyydissä ollut nainen oli poistunut autosta. Matkustajan ovi oli avoinna ja kaatoi naisen maahan, jolloin mies ajoi poliisin mukaan naisen jalan päältä.

Miehen pakomatka jatkui kovaa vauhtia kohti Vuosaaren satamaa. Vuosaaren tunnelissa auton nopeudeksi mitattiin noin 160 kilometriä tunnissa. Pakonsa aikana epäilty ajoi myös vastaantulevien kaistalla ja kevyen liikenteen väylällä.

Lopulta poliisi kertoo pakottaneensa auton ajamaan tien sivuun hieman Kehä I:n ja Itäväylän risteyksen jälkeen. Vaurioita tuli sekä henkilö- että poliisiautoon. Poliisi epäilee, että auto oli varastettu.

Kiinni otettua kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä rattijuopumuksesta, moottorikulkuneuvon käyttövarkaudesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta sekä huumausaineen käyttörikoksesta. Kyydissä ollutta naista epäillään moottorikulkuneuvon käyttövarkaudesta.

Ilmoita asiavirheestä