Up – kohti korkeuksia
★★★★ Juhlavuosi lähenee loppuaan nousujohteisesti. Pixar/Disneyn hellyttävässä ja hykerryttävässä animaatioseikkailussa kokonainen talo lähtee lentoon. Vanha Carl kieltäytyy muuttamasta palvelutaloon. Niinpä mielensäpahoittajamainen jäärä kiinnittää kotiinsa tuhansia ilmapalloja ja lähtee matkaan. Ihmiselämän ääripäät kohtaavat sympaattisesti, kun mukaan kohti Etelä-Amerikan viidakoita osuu partiopoika Russell. (USA 2009)
Nelonen lauantai 30.12. klo 19.00
Across the Universe
★★★ Jokainen ihminen on laulun arvoinen, mutta Lucy on Beatles-laulun arvoinen. Julie Taymorin nostalgisessa rockmusikaalissa telakan poika Jude matkustaa Liverpoolista Amerikkaan ja kohtaa unelmiensa tytön. Jim Sturges ja Evan Rachel Wood heittelehtivät tunteidensa ja 1960-luvun kuohuissa Beatles-sävelten tahtiin. Kireäpipoisimmat fanit taatusti pahastuvat, mutta riskihanke onnistui paremmin kuin pelätä saattoi. (USA 2007)
TV5 lauantai 30.12. klo 22.40
Sissi Sitruuna ja Ali Appelsiini
★★★ Koko vuonna ei tv:stä ole tullut animoitua sitrusoopperaa. Viime tingassa puute korjataan. Virolainen Mait Laas ohjasi mm. suomalaisen Kati Kovácsin kirjoittaman tarinan afrikkalaisen venepakolaisen ja italialaisen ketsuppitehtailijan tyttären rakkaudesta. Hedelmähahmot, villi mielikuvitus ja paperittomien hätä kohtaavat vaihtelevalla menestyksellä, mutta visiot ovat ehdottomasti omat. (Viro/Suomi 2013)
Yle Teema & Fem lauantai 30.12. klo 23.40