Mauri Jaara aloitti Bodenin perjantai-illan rautaisella otteella. Kun oli ajettu kaksi lähtöä, oli Jaaran valmennustalliin tullut jo kaksi voittoa.
Lamujoen Perhekotien Rue De Roi aloitti pärjäämisen. Jaara ajoi viisivuotiaaksi varttuneella ruunalla eteenpäin ja pääsi keulaan 1400 jäljellä. Siitä valjakko jatkoi helposti kuin mikä 25 000 kruunun ykkössijalle ajalla 18,7/2160 m. Voitto oli hevoselle toinen perättäinen. Short In Notes ja Oilbaron täydensivät suomalaisten kolmoisvoiton.
Uransa avauskisan juosseen kolmevuotiaan Gogobet Sisun menestys tuli toisella tavalla. Se seuraili alun taustalla ja avasi pellit vasta kirikierroksella. Maalisuoralla Jaaran ajokki tuli tuulispäänä ja ohitti keulaan punnertaneen Crazy Honeyn kalkkiviivoilla. Kisa oli ensimmäinen 20-osakkaan kimppaoriille ja kauppasumma lyheni heti 50 000 kruunulla.
Voittoaika oli 19,3/2140 m.
– En tiedä Rue De Roin historiaa. Sillä oli viime vuonna monta koelähtöä, mutta meiltä tämä on treenannut hyvin ja voitti tänään ihan pintakaasulla, kertoi Jaara ja jatkoi:
– Gogobet Sisu on treenannut hyvin talven yli. Hevonen on vahva ja luotin siihen koko ajan.
Mika Forssin ajama Dwight Sisu ajoi 2140 metrin ryhmässä keulaan, antoi paikan hetkeksi toiselle Salmelan valmennustallin hevoselle, Ulf Ohlssonin ajamalle B.W.L.Ruthlessille, mutta otti lähes saman tien omansa takaisin. Torniolaisen Self Timer Stablen ruuna voitti lopulta helposti ajalla 14,9a ja teki 30 000 kruunun tilin. Kentucky kiilasi kakkoseksi ohi B.W.L.Ruthlessin vesittämään Salmelan toiveet tallin tuplavoitosta.
– Hevonen on vahva ja ehdottomasti paras kengittä. Keulanvaihto matkalla ei ollut suunniteltua. Vähän Uffe mulkoili kun käänsin taas rinnalla, mutta onneksi tiesin mitä tein, Forss naureskeli.
Ulf Ohlssonin ja Salmelan valmennustallin totomenestys jatkui Global Tailin kakkosen myötä. Tamman omistavat keminmaalainen Matti Maunu ja torniolainen Martti Jänkälä. Paikallinen Lupin Håleryd voitti ja Tuomas Pakkasen Boulder Pearl oli kolmas.