Mat­kai­lu ja vienti vauh­dit­ta­vat Lapin ta­lou­den kasvua – tou­ko­kuus­sa liki kym­me­nen pro­sent­tia vä­hem­män työt­tö­miä kuin vuosi sitten

Tuoreimmat tilastotiedot kertovat myönteisiä uutisia Suomen taloudesta. Talous elpyy laajalla rintamalla ja vientikin on alkanut vetää.

Myönteinen talousvire on nähty myös teollisuuden huoltopalveluja tuottavassa torniolaisessa Tormets Oy:ssä.

–Investointihanat teollisuudessa ovat avautuneet. Kehitys on näkynyt koko alkuvuoden ajan, sanoo Tormets Oy:n toimitusjohtaja Kari Rantamaa .

Liki viisikymmenvuotiaan Tormetsin toiminnassa vientiteollisuuden kulloinenkin tilanne on näkynyt ja tuntunut, ovathan yhtiön asiakkaita metalli-, paperi- ja kaivosteollisuuden toimijat.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä