Matias Maijala jatkoi urakointia Lake Placidin talviuniversiadeissa. Hän sijoittui kuudenneksi ampumahiihdon miesten 15 kilometrin yhteislähtökilpailussa.
Itä-Suomen yliopistossa opiskeleva ja Lapin Biathlon Tokkaa edustava Maijala otti tasapainoisella esityksellä kisojen toisen henkilökohtaisen pistesijansa. Hän oli syystäkin tyytyväinen kisaansa.
– Sehän meni aivan mahtavasti. Ekat pari kierrosta peesailin muita ja pidin vähän paikkaa. Makuut meni aivan mahtavasti, aivan niin kuin viimeksikin. Sitten taas hiihtelin siinä, sain itse asiassa kiinnikin muutamia sillä kierroksella. Pystystä tuli kaksi, en edes muista mitä siinä tapahtui. Sitten vikalla pystyllä ajattelin, ettei tässä ole oikeasti hävittävää, että antaa paukkua, ja sitten siitä tuli nollat.