työtaistelut: Yk­si­tyi­sen so­siaa­li­pal­ve­lu­alan työ­rii­das­sa ei vielä sopua – uudet lakot uh­kaa­vat alkaa kes­ki­viik­ko­na

kolumni: Säh­kö­tuet olivat pa­niik­ki­rat­kai­su, jossa rahaa jaet­tiin surutta myös rik­kail­le

Mielipide: Pel­ko­sen­nie­mi ei ole krii­si­kun­ta

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Tilaajille

Matalan kyn­nyk­sen gal­le­ria avat­tiin kaup­pa­kes­kus Re­von­tu­leen Ro­va­nie­mel­lä

Kuvataideviikot kutsuu shoppailemaan.

Juhlavuosi eroaa syntymäpäivästä siinä, että sen viettäminen ei rajoitu yhteen päivään vaan on mahdollista läpi koko vuoden. Näinä merkillisinä aikoina siitä voi olla kiitollinen myös 30-vuotisjuhlavuottaan viettävä Lapin taiteilijaseura.

Alun perin toukokuulle ajoitettu juhlavuodenavaus, eli Kuvataideviikot saatiin polkaistua onnistuneesti käyntiin syyskuussa. Kuvataideviikot on myös osa Rovaniemi-viikon ohjelmistoa.

– Tapahtuma peruuntui koronan takia, mutta nyt pääsemme vihdoin juhlimaan. Juhlimme yhtä aikaa 30 vuotta täyttävän Lapin yliopiston taiteiden tiedekunnan kanssa, kertoo Lapin taiteilijaseuran puheenjohtaja Maria Huhmarniemi.

Take away

Jo kolmatta kertaa järjestettävät Kuvataideviikot tarjoaa laajan katsauksen Lapin taiteilijaseuran jäsenten nykytaiteeseen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.