Maltalla äänestetään tänään ennenaikaisissa parlamenttivaaleissa. Niitä varjostavat korruptiosyytteet, jotka ovat tahranneet pääministeri Joseph Muscatin hallituksen maineen. Muscatin työväenpuolueen odotetaan kuitenkin voittavan vaalit.
Mielipidemittausten mukaan epätavallisen suuri osa saarivaltion äänestäjistä, 20–30 prosenttia, ei ollut vielä päättänyt kantaansa toissa päivänä, joka oli kampanjoinnin viimeinen päivä. Tämä tarjoaa mahdollisuuden oppositiossa olevalle Nationalistipuolueelle ja sen johtajalle Simon Busuttilille .
Muscat tahraantui pahasti niin sanottuja Panama-papereita koskevassa skandaalissa. Hänen vaimollaan väitetään olleen veroparatiisiyhtiö Panamassa. Myöhemmin skandaali on laajentunut koskemaan Maltalla ainakin yhtä ministeriä sekä pääministerin kansliapäällikköä.
Vaalihuoneistot ovat jo auenneet. Päivästä odotetaan vilkasta, sillä yleensä noin 90 prosenttia äänioikeutetuista käy äänestämässä.