Maas­to­jou­siam­mun­nan EM-ki­sat siir­ty­vät Ro­va­nie­mel­le – Kahden vuoden ku­lut­tua Ou­nas­vaa­ral­le on tulossa yli 1 000 kil­pai­li­jaa

Maastojousiammunnan Euroopan mestaruuksista kamppaillaan Rovaniemen Ounasvaaralla kesä-heinäkuun vaihteessa 2023. Kansainvälinen maastojousiammunnan kattojärjestö IFAA myönsi toukokuussa pitämässään kokouksessa kisat Suomeen, ja EM-kisojen vastuuhenkilöt olivat torstaina paikan päällä tutustumassa puitteisiin.

Kisat oli aiemmin myönnetty Kittilän Leville vuodeksi 2022, mutta monen muun urheilulajin tapaan korona pyöräytti kisakalentereita vuodella eteenpäin. Näin ensi vuoden EM-kisat ammutaan Ranskassa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä