HPK palasi lähes kolmen viikon ottelutauolta tappiollisesti, sillä Kärpät haki 3–2-vierasvoiton jääkiekkoliigan torstaissa. Kärpät oli voittanut vain yhden pelin viidestä edellisestä ottelustaan.
HPK:n Henri Kanninen osui heti toisella minuutilla, mutta Kärpät oli tehokas kahdella osumalla toisen erän lopussa. Kärppien Ville Leskinen tasoitti syöttökone Saku Mäenalasen tarjoilusta.
– Se oli tiukka vääntö. Toinen erä oli meiltä hyvä. Tasainen koitos. Meidän maalivahti (Stanislav Galimov) oli hyvä, Leskinen arvioi.
Varsinkin avauserässä Kärppiä pystyssä pitänyt Galimov venyi yhteensä 33 torjuntaan.
Leskinen on tehnyt kahdeksan maalia 18 pelissä.
– Viime kausina on ollut rikkonaista, joten ihan en ole vielä huippukunnossa. Parannettavaa on paljon. Pitkät poissaolot syövät pelaajaa, Leskinen kertoi.
HPK:n valmentaja Jarno Pikkarainen oli tyytyväinen joukkueen alkuun.
– Meidän ensimmäinen erä oli tosi hyvä. Tasainen kamppailu. Jäimme kolmannessa erässä kahden maalin takaa-ajoasemaan. Jotenkin ponnettomuus näkyi, mutta kaikki jäi kyllä kentälle, Pikkarainen sanoi.