Maail­man­täh­det eivät saa­vu­kaan Ouluun – kan­sain­vä­li­set darts-ki­sat siir­ty­vät, mikä on ro­va­nie­me­läi­sel­le Jani Kes­ki­nar­kauk­sel­le iso pet­ty­mys

Alankomaalainen Raymond van Barneveld on yksi tähdistä, joiden tulo Suomeen estyi lentoliikenteen lakkojen vuoksi.
Alankomaalainen Raymond van Barneveld on yksi tähdistä, joiden tulo Suomeen estyi lentoliikenteen lakkojen vuoksi.
Kuva: Ramon Van Flymen / AFP / Lehtikuva

Oulussa maanantaina järjestettäväksi aiottu Oulu Darts Cup siirtyy heinäkuulle. Järjestäjän tiedotteen mukaan taustalla on lentoliikenteen työtaistelut, jotka estävät kansainvälisten heittäjien saapumisen Ouluun alkuperäisenä tapahtumapäivänä.

Korvaava turnaus, johon on järjestäjien mukaan myyty jo yli 2 000 lippua, pyritään järjestämään 6. heinäkuuta. Tuolloin mukana pitäisi olla samat tähdet kuin toukokuussa.

Joukkoon kuuluvat muun muassa viisinkertainen maailmanmestari Raymond van Barneveld, kolminkertainen maailmanmestari ja tuore MM-hopeamitalisti Michael van Gerwen ja maailman parhaisiin darts-heittäjiin lukeutuva Gerwyn Price.

Mukana ovat myös suomalaiset Jani Keskinarkaus ja Teemu Harju, joista rovaniemeläinen Keskinarkaus on hyvin pettynyt vallitsevaan tilanteeseen.

– Eihän lakoille voi mitään, mutta harmittaahan tämä paljon. Olin jo harjoitellut ja henkisesti valmistautunut tähän toukokuun alkuun, mutta nyt kävi näin, Keskinarkaus sanoo.

Kansallisen kärkitason heittäjä jatkaa harjoittelua ja palaa maanantaina Ouluun lähdön sijaan yrittäjän töihinsä.

– Heinäkuussa uusi yritys. Onhan tässä se etu, että nyt voi heittää vähän enemmän.

Lue myös
Maail­man kärki saa vas­taan­sa ro­va­nie­me­läi­sen Jani Kes­ki­nar­kauk­sen, jolla on Oulun kan­sain­vä­li­siin darts-ki­soi­hin yksi toive ylitse muiden
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä