Luonnonvarakeskus (Luke) irtisanoo 146 työntekijää yt-neuvotteluiden päätteeksi. Koko henkilöstöä koskevat eläke- ja osa-aikaistamisratkaisut vähentävät irtisanottavien määrää. Yhteensä Lukesta vähenee 210 henkilötyövuotta.
Irtisanomiset tehdään kesän ja syksyn aikana.
Irtisanomisten lisäksi säästöjä on saatu vähentämällä ostopalveluja ja matkakuluja sekä järjestelemällä tiloja. Luke myös lomauttaa koko henkilöstönsä ensi syksynä enintään kahdeksi viikoksi.
Toimilla Luke saavuttaa noin 11 miljoonan euron säästöt, jotka olivat yt-neuvotteluiden tavoitteena.
Suurimmat syyt säästöille ovat valtion tutkimuslaitosten ja -rahoituksen uudistus, joka leikkaa Luken perusrahoitusta lähes 15 miljoonaa euroa vuodesta 2014 vuoteen 2016. Luken tiedotteen mukaan vain osa perusrahoituksen leikkauksesta on mahdollista korvata lisäämällä ulkopuolista rahoitusta.
Ennen irtisanomisia Luke työllisti 1 665 henkilötyövuotta.
Luke aloitti toimintansa tämän vuoden alussa. Luke on muodostettu yhdistämällä Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus, Metsäntutkimuslaitos, Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos sekä Tiken tilastot.