Luon­non­suo­je­lu­lii­ton Lapin piiri Kit­ti­län kai­vok­ses­ta: pö­ly­pääs­töt ja al­las­vuo­dot kuriin

Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri on huolestunut Kittilän kaivoksesta on kuuluneista uutisista. Rikastushiekka-altaan pölyämistä on tapahtunut ja syyskuussa alkanut allasvuoto jatkuu yhä.

Piirin tietojen mukaan Lapin ely-keskuksen resurssit, etenkin sijaisuuksien hoitaminen, eivät ole lähellekään riittäviä. Piiri vetoaa valtioneuvostoon ja eduskuntaan, että rahoitusta lisätään Lapin ELY-keskukselle.

Piiri on huolissaan, että Lapin ely-keskuksen Kittilän kaivoksen allasvuodosta tekemän päätöksen mukaan lisäjuoksutukset Seurujokeen aiheuttavat jokiveden magnesium-, natrium- ja sulfaattipitoisuuksien nousun todennäköisesti tasolle, joka on jokivesissä poikkeuksellisen korkea ja johtaa vesieliöstön lajistomuutoksiin.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä