Lu­mi­myrs­ky ai­heut­taa lii­ken­ne­pul­mia osassa Eu­roop­paa

Lumimyrsky on aiheuttanut ja aiheuttaa yhä liikennepulmia laajassa osassa Länsi-Eurooppaa. Ehkä vaikeimmat olosuhteet olivat maanantaiaamuna Britanniassa ja Saksassa, joissa autoilijoita kehotettiin suureen varovaisuuteen.

Esimerkiksi Saksan pohjoisosan Leipzigissä kirjattiin noin sata liikenneonnettomuutta vain neljän tunnin aikana maanantain vastaisena yönä. Vakavampia onnettomuuksia on kuitenkin tapahtunut melko vähän, sillä tieliikenteen vauhti on pudonnut monin paikoin hitaaksi.

Britanniassa Englannin ja Walesin alueella suljettiin myös satoja kouluja maanantaiksi, kun saarivaltiossa oli sekä huono ajokeli että sähkökatkoksia. Lontoon lähistön Heathrow'n lentokentällä peruutettiin kymmeniä lähteviä lentovuoroja.

Maanantaiaamuna lumimyrskyn keskus oli Ranskassa, mistä se oli siirtymässä Itämeren suuntaan ja syvenemässä entisestään.

Suomeen myräkkä on saapumassa tiistain vastaisena yönä. Ilmatieteen laitos varoittaa vaarallisesta tai mahdollisesti vaarallisesta tiesäästä tiistaiksi koko maassa lukuun ottamatta Lapin lääniä.

Myös osassa Suomen merialueita tuulee tiistaina kovaa. Lisäksi merivesi nousee korkealle Suomenlahdella.

Ilmoita asiavirheestä