Löy­tyy­kö pauk­ku­ja uusiin yl­lä­tyk­siin? Pitkään ta­voit­tee­na ollut MM-ot­te­lu on edel­leen Robert He­le­niuk­sen, 36, ulot­tu­vil­la, mutta siihen pääsy vaatii vielä ainakin yhden ison voiton ja ri­pauk­sen tuuria

Robert Helenius osaa yllättää. Suomalaisen ammattinyrkkeilyn keulakuvana pian vuosikymmenen ollut Porvoon jätti oli ehditty kirjoittaa lukuisissa teksteissä jo lajin marginaaliin ja auringonlaskun mieheksi.

Ennuste ei näyttänyt mairittelevalta, kun Gerald Washington tyrmäsi Heleniuksen 13. heinäkuuta 2019. Kyse ei ollut vain yhdestä pudotuksesta kanveesiin, vaan koko tappiota edeltäneestä tapahtumaketjusta.

Helenius ei näyttänyt enää nyrkkeilijältä, joka voisi olla raskaan sarjan merkittävissä otteluissa vakavasti otettava tittelivöiden tavoittelija.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä