Loppu uhkaa jär­jes­tö­jen pyö­rit­tä­miä tur­va­ko­te­ja – per­he­vä­ki­val­lan uhrit ovat saaneet apua tur­va­ko­deis­ta jo 40 vuotta

Kriisiin joutuneet aikuiset ja lapset ovat saaneet nopeaa apua järjestöjen ylläpitämistä turvakodeista jo 40 vuotta. Sote voi tehdä lopun siitä järjestöjen toimintana. – On käsittämätöntä, että hyvinvointialue voisi ottaa turvakodit omaksi toiminnakseen, kuten sote-esityksessä sanotaan, Ensi- ja turvakotien liiton pääsihteeri Riitta Särkelä sanoo.

Helsinki
Ensi- ja turvakotien liiton pääsihteeri Riitta Särkelä korostaa, että tulevilla hyvinvointialueilla pitäisi ottaa käyttöön kaikki alueelta löytyvä osaaminen. Järjestöillä on sellaista osaamista, jota kunnissa ei ole.
Ensi- ja turvakotien liiton pääsihteeri Riitta Särkelä korostaa, että tulevilla hyvinvointialueilla pitäisi ottaa käyttöön kaikki alueelta löytyvä osaaminen. Järjestöillä on sellaista osaamista, jota kunnissa ei ole.
Kuva: Arttu Laitala

Turvakodit ovat paikkoja, joihin hakeudutaan silloin, kun kotiin jääminen on vaarallista tai jopa mahdotonta. Syynä on väkivalta tai sen uhka.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä