Li­min­gan tu­ho­polt­ta­jan tapaus kä­si­tel­tiin hovissa – van­keus­tuo­mio lyheni yli kah­del­la vuo­del­la

Oulun käräjäoikeuden viime heinäkuussa yhdeksän ja puolen vuoden vankeuteen tuomitseman Limingan tuhopolttajan tuomio muuttui Rovaniemen hovioikeudessa. Hovioikeus alensi vuonna 1981 syntyneen miehen tuomion seitsemään vuoteen ja kahteen kuukauteen.

Tuhopoltto tapahtui syyskuussa 2017. Omakotitalossa oli palon syttymishetkellä paikalla miehen entinen seurustelukumppani ja naisen 14-vuotias poika. Molemmat loukkaantuivat hengitettyään savua. Nainen kärsi vakavasta häkämyrkytyksestä.

Oikeuden mukaan mies oli sytyttänyt palon rikkomalla naisen makuuhuoneen ikkunan ja kaatamalla bensiiniä suoraan huoneeseen. Tämän jälkeen hän oli tuikannut bensiinin tuleen ja heittänyt bensakanisterin rikkinäisestä ikkunasta sisään. Mies oli lisäksi pelotellut talon asukkaita huutelemalla ja soittamalla ovikelloa niin, etteivät nämä uskaltaneet heti poistua palavasta talosta.

Käräjäoikeus katsoi miehen syylliseksi muun muassa kahteen murhan yritykseen ja tuhotyöhön. Oikeus perusteli, että murhan yrityksen tunnusmerkit täyttyivät, sillä tekotapa oli raaka ja julma.

Syytetty kuitenkin valitti tuomiostaan hoviin. Hän vaati, että syytteet murhan yrityksistä hylätään. Syytetyn mukaan hän oli luullut, että talo oli palon sytyttämishetkellä tyhjillään, mistä hän oli myös pyrkinyt varmistumaan. Syytetty oli sytyttänyt palon vain yhdestä paikasta ja hän oli tiennyt, että asunnossa oli ollut asianmukaiset palohälyttimet. Hän ei myöskään ollut millään tavoin pyrkinyt estämään asunnosta poistumista.

Hovioikeus katsoi, että alaikäisen lapsen osalta henkirikos ei ollut tahallinen. Syytetty on kuitenkin ymmärtänyt, että tulipalo voi vahingoittaa pojan terveyttä.

Naisen osalta katsottiin, että syytetty yritti tahallaan aiheuttaa hänen kuolemansa. Mies sytytti tulipalon naisen makuuhuoneesta, jossa oli runsaasti helposti syttyvää materiaalia. Sänky sijaitsi ikkunan välittömässä läheisyydessä ja poistumistie huoneesta oli ahdas. Hovioikeus kiinnitti lisäksi huomiota, että syytetty ei jäänyt ovikellon soittamisen jälkeen varmistamaan, että sisällä mahdollisesti olevat pääsevät pelastautumaan.

Tuomio aleni hovioikeudessa reilulla kahdella vuodella. Tuomittu suorittaa koko rangaistuksen vankilassa. Muilta osin käräjäoikeuden tuomio jää pysyväksi.

Lapin Kansa ei julkaise rikoksesta tuomitun henkilön nimeä, koska toinen uhreista on alaikäinen.

Ilmoita asiavirheestä