Liik­kees­tä läh­te­nyt nainen katsoi nuoren les­ta­dio­lais­pa­rin ta­ri­nan: –Tutut aja­tuk­set näyt­tä­möl­lä

Vanhoillislestadiolaiset eivät perinteisesti käy teatterissa. Taustalla on jako hengelliseen ja maalliseen, joista jälkimmäistä vieroksutaan. Sama periaate määrittelee lestadiolaisten kulttuurisuhdetta laajemminkin. Liikkeen jättänyt . Se oli hänen elämänsä ensimmäinen teatterikäynti.

Teatteriin pukeutuminen on melko vapaata. Lähinnä ensi-iltaan laitetaan usein päälle jotain vähän hienompaa. Kun pukeutuu siististi, osoittaa kunnioitusta näyttelijöiden työtä kohtaan .

Googlailtuaan hetken Elsi Tauriainen on päätynyt mekkoon, villatakkiin ja korollisiin nilkkureihin. Hän on teatterissa ensimmäistä kertaa elämässään.

Periaatteessa Tauriainen olisi voinut tulla paljon aiemminkin, sillä teatteri on kyllä kiinnostanut.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä