Lii­ken­ne­puis­tos­ta tuttu Makijaa va­lit­tiin Vuoden 4H-yri­tyk­sek­si

Karoliina Hanhisuannon leivontayritys Makijaa on voittanut 18–28-vuotiaiden sarjan Vuoden 4H-yritys -kilpailussa. Hanhisuanto kuuluu Tervolan 4H-yhdistykseen, mutta hänen yrityksensä toimii myös Rovaniemellä.

18-vuotias Karoliina Hanhisuanto on toiminut 4H-yrittäjänä jo viisi vuotta. Viime kesänä nuori yrittäjä työllisti itse itsensä koko kesäksi pitämällä kesäkahvilaa Rovaniemen liikennepuiston yhteydessä.

Vuoden 4H-yritys -kilpailussa tuomaristo arvosti Hanhisuannon pitkäjänteistä kehitystyötä oman brändin luomisessa. Makijaa kehittyy edelleen: ensi kesäksi suunnitteilla on koirakahvila. Lisäksi tuomaristo kiinnitti huomiota yrittäjän hyvään verkostoitumiseen alueen muiden toimijoiden kanssa.

”Käytän mahdollisimman paljon suomalaisia tuotteita ja leivon ja myyn kaiken itse. Kahvilassa hyödynnän kierrätysmateriaaleja”, Karoliina Hanhisuanto kertoo.

Hanhisuanto sanoo tekevänsä kaiken ilon kautta, sillä suunnitteleminen ja leipominen ovat hänen intohimojaan.

”Jaan iloa leivonnaisten muodossa. Totta kai herkut tekevät kaikki onnellisiksi! Leipominen on itselleni yhdenlaista terapiaa: näpertelyä, tuoksuja ja rauhoittumista”, Hanhisuanto sanoo.

4H-yritys tarjoaa turvallisen tavan kokeilla 13–28-vuotiaana yrityksen perustamista, yrittäjänä toimimista ja itsensä työllistämistä. Vuonna 2016 nuorilla oli 752 4H-yritystä, joissa oli yli 1 000 yrittäjää.

Mainos

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä