Jääkiekon SM-liiga Oy:n yhtiökokous päätti myöhään torstai-iltana, että keväästä 2025 alkaen järjestetään karsinnat Liigan viimeisen ja Mestiksen voittajan välillä. Mahdolliselta nousijalta edellytetään lisenssiehtojen täyttämistä.
– Keskustelemme vielä pelitavasta ja ajankohdasta Jääkiekkoliiton kanssa. Keskusteluun otetaan mukaan seurojen urheilujohtoa, Liigan hallituksen puheenjohtaja Heikki Hiltunen avasi.
Liigan joukkuemääräksi rajataan maksimissaan 16 kaudesta 2025–26 alkaen. Sarjassa pelaa nyt 15 joukkuetta. Jos jokin seuraa luopuu paikastaan, ei tyhjäksi jäänyttä paikkaa täytetä.
Nykyisistä Mestiksen seuroista Kiekko-Espoo on ilmoittanut jo aiemmin hakevansa paikkaa kaudeksi 2024–25. Jokerit on kertonut tavoittelevansa paikkaa kaudeksi 2025–26.
Liigakarsinnat pelattiin edellisen kerran 2013. Sen jälkeen lisenssimenettelyllä pääsarjaan ovat nousseet Sport, KooKoo ja Jukurit.
Jääkiekon SM-liiga perustettiin vuonna 1975. Alussa mukana oli 10 joukkuetta. SM-liiga laajeni 12 joukkueen sarjaksi 1988.
Putoamis- ja nousumahdollisuus pääsarjan ja toiseksi korkeimman sarjatason välillä oli vuoteen 2000. Tuolloin Juhani Tammisen luotsaama divisioonajoukkue Kärpät kukisti karsinnoissa liigajoukkue Pelicansin, mutta pääsarjan joukkuemäärä kasvatettiin 13:een, ja Pelicans sai pitää paikkansa.
Liigakarsinnat lopetettiin, ja sarja suljettiin. Päätöstä perusteltiin taloussyillä, koska moni joukkue puolusti sarjapaikkaansa tai haki nousua ottamalla taloudellisia riskejä.
Talousvaikeudet suomalaisesta jääkiekosta eivät poistuneet.
Suljettu sarja näytti kasvonsa jo vuosituhannen alussa, kun tyhjennysmyynnit nousivat useana kautena puheenaiheiksi. Pelkoa putoamisesta ei ollut, joten taloutta saattoi paikata kesken kauden.
Mestiksen vuosina 2004 ja 2005 voittanut KalPa palasi kabinetin kautta pääsarjaan 2005. Joukkuemäärä kasvoi 14:ään.
Karsinnat palautettiin kaudeksi 2008–09, joka muistetaan Tammisen luotsaaman Sportin nousuyrityksestä. Sport voitti Mestiksen ja oli pudottaa Ässät pääsarjasta. Ässät säilytti liigapaikkansa voitoin 4–3.
Karsinnat pelattiin myös 2010–13, mutta liigajoukkueista Ilves kolmesti ja Pelicans kerran säilyttivät paikkansa vaikeuksitta. Nousua karsinnoissa yrittivät Mestiksen mestareista Sport kahdesti ja Jokipojat sekä Jukurit kerran.
Jokerit kertoi 2013 siirtyvänsä KHL:ään kaudeksi 2014–15.
Kaudella 2013–14 piti pelata liigakarsinnat, mutta kauden kynnyksellä karsinnat poistettiin ohjelmasta ja siirryttiin lisenssimenettelyyn. Sport sai kabinetissa liigapaikan kaudeksi 2014–15 ja piti Jokerien lähdön jälkeen joukkuemäärän 14:ssä.
KooKoo voitti Mestiksen 2014 ja sai liigalisenssin kaudeksi 2015–16. Joukkuemäärä kasvoi 15:een. Jukurit voitti Mestiksen 2015 ja sai liigalisenssin kaudeksi 2016–17. Joukkuemäärä säilyi 15:ssä Espoon Bluesin konkurssin myötä. Jukurien jälkeen Liigaan ei ole otettu uusia joukkueita.