Liiga olisi me­net­tä­nyt suu­rim­man valt­tin­sa pitää jää­kiek­ko maan val­ta­la­ji­na, jos se olisi antanut Ket­te­räl­le li­sens­sin

Ketterä yllätti kaikki Liiga-hakemuksellaan. Liigalla oli perusteet sen hylkäämiseen, mutta silti kiekko löysi tiensä omaan reppuun.

RoKi ja Ketterä eivät saa taukoa toisistaan, kun joukkueet pelaavat ensi kaudella Mestistä. Liiga sai käteensä huonot kortit, mutta se pelasi ne vielä huonommin.
Kuva: Jussi Leinonen

Keskiviikkona julkaistu päätös Imatran Ketterän Liiga-hakemuksen hylkäämisestä näyttää muutaman päivän jälkeen edelleen samaan aikaan perustellulta ja farssimaiselta sekamelskalta.

Suurin syy hakemuksen hylkäämiseen oli olosuhteiden vajavaisuus. Ketterän oli tarkoitus pelata suurin osa kotiotteluistaan Imatran jäähallissa, joka vetää vain 1 300 katsojaa. Lisenssikriteerien mukaan halliin pitää mahtua vähintään 4 000 katsojaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä