Tilaajille

Leopard 2A4 vah­vis­taa Lapin puo­lus­tus­ta – Jää­kä­ri­pri­kaa­ti kou­lut­taa nyt myös pans­sa­ri­vau­nu­mie­his­tö­jä

Jääkäriprikaati aloitti miehistöjen kouluttamisen taistelupanssarivaunuun Sodankylässä neljän vaunun voimalla.

Lumi pöllyää harjoitusalueella Jääkäriprikaatissa Sodankylässä, kun Leopard 2A4-taistelupanssarivaunu kiihdyttää umpihangessa vauhtiaan. Kyydissä – ja myös kuljettajan paikalla – meno tuntuu yllättävän tasaiselta. Viima ottaisi kipeästi kasvoihin ilman suojalaseja ja -päähinettä, mutta varusteet ovat kunnossa kuten aina puolustusvoimissa.

Jääkäriprikaati on aloittanut panssarivaunumiehistöjen varusmieskoulutuksen tämän vuoden ensimmäisestä saapumiserästä alkaen. Koulutusta annetaan neljällä Jääkäriprikaatiin siirtyneellä Leopard 2A4 -taistelupanssarivaunulla.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä