Leo Messi on ryh­dis­tä­nyt Bar­ce­lo­nan - hat­tu­temp­pu

Gaurdiolan City teki Camp Noulle hukkareissun

Niin laadukas ja tähtipelaajia vilisevä jalkapallojoukkue kuin Barcelona onkin, yhtä miestä se kaipaa kipeästi.

Maailman viime vuosien ykköspelaajan Lionel Messin merkitystä Katalonian ylpeydelle ei voi liikaa korostaa. Keskiviikkona Messi oli jäänsärkijä, joka Camp Noulla erotti Barcelonan vierailija Manchester Citystä.

Barcelonan valmentajana huikeisiin saavutuksiin yltänyt Pep Guardiola teki Cityn peräsimessä Espanjaan hukkareissun. Barcelona jatkoi C-lohkossa voittosarjaansa, kun se murskasi Messin hattutempulla englantilaisvieraansa 4–0.

Barcelona on voittanut kaikki kolme otteluaan ja on hyvin lähellä jatkopaikkaa.

Loukkaantumisen takia sivussa ollut Messi pelasi vasta syksyn toisen Mestarien liigan pelinsä. Keskiviikkona hän ampui ensi kerran pallon verkkoon 17. minuutilla rangaistusalueen tyhjästä tilasta, kun Cityn puolustus argentiinalaistoppari Nicolas Otamendin johdolla ihmetteli vieressä.

Guardiolan Manchester Cityllä oli avauspuoliajan lopulla hetkensä, muun muassa espanjalaishyökkääjä Nolitolla, mutta kotijoukkue välttyi takaiskuosumalta.

Cityn pallo puhkesi

Cityn pallosta karkasi ilma toisen puoliajan alussa, kun chileläisvahti Claudio Bravo torjui pelivälineen rangaistusalueen ulkopuolella. Seurauksena oli punainen kortti ja kentältä poisto.

Bravon tilalle tolppien väliin tullut Willy Caballero päästi Messin laukauksesta pallon taakseen ehdittyään olla kentällä vain muutaman minuutin.

Messi huipensi iltansa kahdeksan minuuttia myöhemmin, 69. minuutilla, kun hän ohjasi Luis Suarezin syötöstä 3–0.

Messi teki hattutempun myös edellisessä Mestarien liigapelissään 13. syyskuuta, kun Barcelona riepotteli Celticiä 7–0.

D-lohkossa myös Atletico Madrid otti kolmannen voittonsa kukistettuaan vieraissa Rostovin 1–0. Atletico on voittanut kaikki ottelunsa 1–0 ja on käytännössä varmistanut pudotuspelipaikkansa.

Keskiviikon murskajaiset järjesti A-lohkossa Arsenal. Se murjoi Lontoossa bulgarialaisvierastaan Ludogoretsia 6–0. Mesut Özil osui kolmesti.

Ilmoita asiavirheestä