Kalastus: Lo­hi­ke­sä Tor­nion­joel­la on alkanut – oletko saanut von­ka­leen, lähetä meille kuva

Katso kuvat: Suur­har­joi­tuk­set toivat Lappiin uusien liit­to­lais­ten tais­te­li­joi­ta

Ylioppilaat: Katso tästä Lapin lu­kioi­den val­ko­la­kin saajat

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Lei­jo­nien pää­val­men­ta­ja Jukka Jalonen vi­hi­tään kun­nia­toh­to­rik­si

Jyväskylä
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen vihitään toukokuussa Jyväskylän yliopistossa liikuntatieteiden kunniatohtoriksi.
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen vihitään toukokuussa Jyväskylän yliopistossa liikuntatieteiden kunniatohtoriksi.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Suomen miesten jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Jukka Jalonen vihitään toukokuussa Jyväskylän yliopistossa liikuntatieteiden kunniatohtoriksi.

– Kyllä se hiljaiseksi veti, kun tieto saavutti minut. Onhan tämä huikea kunnianosoitus, kun oma nimi päätyy aiempien vastaavan arvonimen saaneiden joukkoon, Jalonen sanoi Leijonien kotisivuilla.

Jalonen on valmistunut liikuntatieteiden maisteriksi Jyväskylän yliopistosta vuonna 1988.

Promootio järjestetään 20. toukokuuta. Leijonat kohtaa samana päivänä Tampereella MM-kisoissa Itävallan.

– Jukka on pois pelipäivän vapaaehtoisista aamuharjoituksista ja hotellilla pidettävästä pelipalaverista, jonka vetovastuun ottavat muut valmentajat. Pelin alkuun mennessä Jukka on takaisin Tampereella, Leijonien GM Jere Lehtinen sanoi.

Jalonen on johdattanut Leijonat muun muassa kolmeen MM-kultaan ja yhteen olympiakultaan.