Lei­jo­nat varmaan voit­toon Nor­jas­ta – Atte Ohtamaa osui puo­les­ta ken­täs­tä

Kipparille maalit molemmissa Lillehammerin otteluissa: "Ei se meikäläisen hommaa sinänsä ole, mutta mukavaa kun onnistuu".

Lillehammer/Helsinki
Atte Ohtamaa teki maalin molemmissa maaotteluissa.
Atte Ohtamaa teki maalin molemmissa maaotteluissa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Suomen miesten jääkiekkomaajoukkue avasi kevään MM-valmistautumisensa varmalla tavalla, kun Norja kukistui kotijäällään Lillehammerissa kahdesti. Perjantaista tiukkaa 2–1-jatkoaikavoittoa seurasi lauantaina helpompi koitos Norjan kaatuessa 3–0.

Ykköskentän hyökkääjä Antti Suomela ja ykkösviisikon puolustaja Atte Ohtamaa maalasivat Leijonat 2–0-johtoon, ja toisen erän lopulla loppuluvut pääsi herkuttelemaan neloskenttä, kun Heikki Liedes viimeisteli. Liigassa tällä kaudella TPS:n maalilla seitsemän nollapeliä torjunut Lassi Lehtinen pääsi puhtaan pelin makuun myös maajoukkuepaidassa pysäyttämällä kaikki kohti tulleet 14 norjalaislaukausta.

Suomelalle ja Ohtamaalle Lillehammerin kaukalo maistui, sillä kumpikin osui myös perjantaina. Loistavan kauden pelanneen Suomelan tehoilu ei hämmästytä, sillä hän takoi Ruotsin pääsarja SHL:ssä Oskarshamnissa 51 ottelussa peräti 37 maalia. Leijonien kapteenina Norjan reissulla toiminut Ohtamaa, 35, ei sen sijaan pitkällä urallaan ole maaleilla niinkään tiheästi juhlinut: 466 liigapelissä 37 maalia ja Leijonissa tätä viikonloppua ennen kaikkiaan seitsemän maalilampun sytytystä päälle 140 ottelussa.

– Ei se meikäläisen hommaa sinänsä ole, mutta mukavaa kun onnistuu. Kaikki (maalit) on plussaa, Ohtamaa myhäili Lillehammerin maali per matsi -tahtiaan STT:lle puhelimitse.

Lauantainen osuma jää mieleen myös yhtenä erikoisimmista, sillä Ohtamaa nosti sen omalta kenttäpuoliskolta, aivan keskiviivan tuntumasta. Norjan maalivahti Henrik Haukelandin turhan aikainen ennakointi maksoi Ohtamaan huomattua tyhjäksi jäävän maalin. Kiekko tarkasti verkkoon ja suomalaiskasvoille leveät ja nauravan yllättyneet hymyt.

– Veskari (Haukeland) oli siinä jo menossa hakemaan rännikiekkoa. Laitoin maalille ja sinne meni, Ohtamaa kertoi osumastaan.

Leijonien MM-matkalle saatiin siis voitokas alku. Pelit jatkuvat ensi viikolla, kun Tanska asettuu vastaan torstaina Vaasassa ja perjantaina Porissa. Sen jälkeen kohdataan rakas vihollinen Ruotsi kahdesti Uumajassa 27. ja 29. huhtikuuta, ja kaikkiaan yhdeksän ottelun MM-valmistelu päättyy Tshekin EHT-turnauksen Tshekki-, Sveitsi- ja Ruotsi-kohtaamisiin 4.–7. toukokuuta. MM-kotikisalohko alkaa sitten Tampereella 12. toukokuuta Yhdysvaltoja vastaan.

– Ihan alussa tässä ollaan. Moni ei ole pelannut hetkeen, ja esimerkiksi syöttöpelissä on vielä parannettavaa, Ohtamaa mietti Norja-pelien kuvaa.

Suomi teki Norja-otteluiden viisi maaliaan tasakentällisin. Ylivoimalla ei onnistumisia tullut, vaikka ylivoimia piisasikin perjantaina neljä ja lauantaina viisi, yksi niistä viidellä kolmea vastaan.

– Ei siitä ole syytä huolestua. Pelin terävyys ja nopeus on vielä hakusessa, ja se näkyy ylivoimissa, Ohtamaa arveli ja muistutti, että puolustus toimi hyvin (yksi takaisku reiluun 120 minuuttiin).

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä