”Mistä on mielikuva Rovaniemestä urheilukaupunkina? Ei sitä kaupunki ole tehnyt. Sen mielikuvan ovat rakentaneet meidän urheilijat.”
Näin sanaili Rovaniemen liikuntapuolen virkamies yhteisessä aamutilaisuudessa. Kenties tahtomattaankin hän paljasti paljon.
Rovaniemestä on mielikuva urheilukaupunkina, mutta todellisuudessa Rovaniemi on korkeintaan liikuntakaupunki.
Liikkuminen voi muuttua harrastamisesta tavoitteelliseksi urheiluksi ainoastaan, jos käytössä on oikeanlaiset toimintaedellytykset. Toimintaedellytysten kohdalla puhutaan rahasta.
Urheiluseurojen kannalta kaikki maksaa. On päätoimisia työntekijöitä ja urheilijoita. On toimitilojen vuokrat ja kenttävuokrat. Matkustaminen maksaa. Varusteet maksaa. Jopa vapaaehtoiset maksaa.
Urheiluseurat eivät elä apurahoilla, vaan jokainen kulutettu euro on ansaittava itse. Rovaniemellä tämä koskee jokaista edustustason joukkuetta. Kaupunki ottaa vuokratulot ja kenttämaksut, mutta ei tue.
Toisaalta seurat ovat tähän jo tottuneet. Ei kaupungilta rahaa pyydetäkään – ainoastaan edellytyksiä oman toiminnan harjoittamiseen.
Päättäjien katsantokannassa urheilu on pelkästään sitä, mitä tapahtuu kentällä tai radalla. Kaikki muu on vähempiarvoista liiketoimintaa.
Seurojen kannalta liiketoiminnan harjoittaminen taas on edellytys sille, että myös kentällä tai radalla voidaan toimia.
Yksityinen raha on tämän sisäistänyt. Tästä käy esimerkkinä Seinäjoen uusi jalkapallostadion. Kun yksityinen raha rakentaa stadionin, se miettii, miten stadionilla tehtäisiin lisää rahaa.
On myymälät, edustustilat ja yleisöravintolat. On vuokrattavat kokoustilat, saunat ja kuntosalit. Jokainen nurkkakin on kaupallistettu, eikä kukaan keksi syitä, miksi ZZ Topin konserttia ei kannattaisi järjestää.
Kun kunnallinen raha rakentaa stadionin, stadion voittaa arkkitehtuuripalkinnon.
Toisaalta on myös kaupunkeja, jotka ymmärtävät urheilun tarpeet. Viikolla saimme lukea, kuinka Helsinki oli vahvasti tukemassa, jotta Jokerit ja HIFK saisivat järjestää ulkoilmatapahtuman keskellä Kaisaniemeä.
Täälläkin oli viime talvena tarkoitus järjestää ulkoilmatapahtuma keskellä Keskuskenttää. Jäi sitten järjestämättä. Pelättiin, että menee uusi nurmi pilalle. Jossain toisaalla oltaisiin mietitty, miten nurmi saataisiin suojattua.
Kirjoittaja on Rovaniemen Palloseuran projektikoordinaattori ja tiedottaja.