Lauantain paras pitkävetohaku on alle 2,5 maalia Valioliigan ottelussa Swansea–Everton. Ottelussa on maalinteon suhteen klassinen tilanne, että toinen ei oikein pysty ja toinen ei välttämättä jaksa.
Swansea rimpuilee sarjapaikkansa puolesta sen minkä pystyy. Joukkueen pelaaminen ei edelleenkään vakuuta millään lailla, mutta silti se sai viime kierrokselta raavittua tasapelipisteen ManUlta. Itseluottamukselle
1–1-tuloksella oli varmasti tätäkin peliä ajatellen iso positiivinen vaikutus.
Hyökkäyspelaaminen on Swansealla ollut niin heikkoa, ettei ole perusteltua olettaa manageri Paul Clementin laskevan sen varaan tässäkään liikoja, joten puolustuspää edellä Swansea tähän kotipeliinsäkin tulee.
Swansean onni on se, että Everton on saavutuksensa jo tämän kauden Valioliigassa saavuttanut; joukkue on hyvin suurella todennäköisyydellä taulukossa lopussakin seitsemäs, pelasi se loput ottelut sitten miten tahansa. Täysin lekkeriksi Everton ei Ronald Koemanin alla touhua laita, mutta kovin kuvaavaa syttymättömyydelle oli joukkueen edellinen vieraspeli West Hamia vastaan; harvoin 0–0-tulos vastaa tapahtumia niin hyvin kuin tuossa ottelussa.
Tuskin Swanseakaan vieraissa tässä tilanteessa Evertonin pelaajia mihinkään hurmosmaiseen esitykseen innostaa. Kun motivaatiotkin ovat tässä täysin Swansean puolella, ei olisi mikään yllätys, että sinänsä paljon huonompi Swansea saisi määritellä ottelun luonteen ja tempon.
Kun Swansealle jopa tasapeli olisi helpon loppuohjelman takia tässä ihan ok tulos, voi pelinkuva olla ainakin alussa todella rauhallinen.
Ottelun kertoimistaminen runsasmaalisuuden puolelle ei välttämättä ole tässä oikea ratkaisu. Itse näen vähämaalisuuden paljon Veikkauksen arvioita todennäköisempänä ja peleihin kelpaa alle 2,5 maalia kertoimella 1,88. Arvioni tälle on 55 prosenttia.
Muita hyviä hakuja ovat yli 2,5 maalia ottelussa Bournemouth–Stoke (kohde 1529, kerroin 1,68) sekä kohteen 1508 FC Inter (kerroin 1,75).
1564 Swansea–Everton, alle 2,5 maalia (kerroin 1,88)
”Veikkaus osallistuu sivuston sisällöntuottamiseen toimittamalla mm. tiedot pelikohteista Alma Medialle. Vihjeiden sisältöön Veikkauksella ei ole roolia.”