Jari-Matti Latvala on yhä kolmantena rallin MM-sarjan Monte Carlo -rallissa, kun lauantain kaksi ensimmäistä erikoiskoetta on ajettu. Kilpailua johtaa Latvalan ranskalainen Volkswagen-tallitoveri Sebastien Ogier, jonka etu toisena olevaan Citroenin brittikuljettaja Kris Meekeen on 30,2 sekuntia. Latvalan ero Ogieriin on minuutti ja 43,5 sekuntia.
- En ole varma, olenko koskaan ajanut näin vaikeissa ja liukkaissa olosuhteissa, Latvala päivitteli kilpailun kymmenennen erikoiskokeen jälkeen MM-sarjan nettisivujen mukaan.
Rallissa neljäntenä väijyy norjalainen Volkswagen-kuljettaja Andreas Mikkelsen, joka on hävinnyt Latvalalle 19,9 sekuntia.
Pohja-ajat lauantain kahdelle ensimmäiselle pikataipaleelle porhalsivat Ogier ja Mikkelsen. Latvalalle kirjattiin kaksi kolmatta sijaa.
Tänään ajetaan vielä kolme erikoiskoetta. Ralli päättyy huomenna.