Sámi Duodji -yh­dis­tyk­sen pu­heen­joh­ta­ja ei ymmärrä suo­ma­lais­ten intoa tehdä saa­men­kä­si­töi­tä: "Saa­men­pu­vul­la on sielu, se ei ole vain vaate"

Saamelaista käsityöperinnettä vaalivan yhdistyksen mukaan vain saamelaisilla on lupa valmistaa ja käyttää saamenpukuja. Saamelaisalueen koulutuskeskuksessa pukuja ompelevat kuitenkin myös muut suomalaiset, sillä perinne ei siirry ilman ammattilaisia.

Saamelaisia käsityöntekijöitä Suomessa edustavan Sámi Duodji ry:n jyrkkä kanta saamenpukujen valmistukseen on herättänyt ihmetystä. Lukuisia lapinpukuja valmistanut kirjoittaja hämmästelee Lapin Kansan mielipidepalstalla (LK 23.11.), mikä hänen tekemissään puvuissa loukkaa saamelaista kulttuuria. Omassa kannanotossaan VGDsamit-yhdistys puolestaan kiittelee Revontuli-opistoa lapinkäsityökursseista.

Keskustelu saamenpuvuista nousi pintaan, kun Sámi Duodji julkaisi kannanoton , jossa se arvosteli Revontuli-opistoa kyseisten kurssien järjestämisestä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä