Joutsen pelastettiin tänään maanantaina Muoniossa rajaväylästä Pahtosenkosken kohdalla. Lintuun oli jäätynyt kiinni noin 20 cm x 30 cm -kokoinen jääpala.
Jäästä irti pyristelleestä joutsenesta tehtiin ilmoitus hätäkeskukseen.
Pintapelastajat irrottivat jääpalan linnusta, ja se toimitettiin eläinlääkäriin.
– Joutsenella oli vammoja. Terve lintu ei jää jäihin kiinni, Lapin pelastuslaitoksen Muonion yksikön päivystävä palomestari Jukka Paaso sanoo.
Paason mukaan joutsen siirretään eläinlääkäriltä Ranuan eläinpuistoon.
Jokavuotinen ilmiö
Hätäkeskukseen on tänään maanantaina tullut kaksi muutakin ilmoitusta joutsenista Lapin jäisissä vesissä.
Sodankylässä pelastuslaitos kävi toteamassa joutsenen pojan uivan sujuvasti vedessä ja myös tallustelevan jään pinnalla. Kemijärvellä joutsenet lähtivät lentoon pelastuslaitoksen saavuttua paikalle.
– Tämä on jokavuotinen ilmiö, että ihmiset ovat pakkaskelien tultua huolissaan vedessä olevista linnuista, päivystävä palomestari Niko Autti Kemijärven yksiköstä kertoo.
– En muista, että yhtään lintua olisi koskaan jäätynyt kiinni.
Auttin mukaan on ymmärrettävää ja ihan hyvä, että ihmiset ilmoittavat huolensa. Pelastuslaitoksen tehtävä on käydä tarkastamassa tilanne ja päättää ryhdytäänkö pelastustoimiin.
– Pelastustoimet tehdään niin, että lisävahinkoja ei tule. Ihmisiä ei saateta vaaraan näissä tilanteissa.
Tarkkaile lintua ennen kuin teet ilmoituksen
Lapin pelastuslaitoksen valmiuspäällikkö Ari Soppela kehottaa ihmisiä tarkkailemaan jäällä olevaa lintua useita tunteja tai jopa yön yli, ennen kuin tekee ilmoituksen hätäkeskukseen.
– Kehotan ihmisiä soittamaan epävarmoissa tilanteissa paikallisen lintuyhdistyksen tutulle ihmiselle. Heillä on hyvät kiikarit ja kaukoputket, joilla he voivat tehdä arvion linnun kunnosta ja avuntarpeesta, Soppela sanoo.
Yhteyttä voi ottaa luonnonvaraisten lintujen osalta Kemi-Tornio -seudulla Kemi-Tornion Lintuharrastajat Xenus ry:n jäseniin ja muualla Lapissa Lapin lintutieteelliseen yhdistykseen.
– Liki neljän vuosikymmenen mittaisella urallani tietooni tullut Muonion joutsenen tapaus oli ensimmäinen lajissaan. Epäilen, että lintu on sairas ja nopea pakastuminen yöllä on yllättänyt linnun.
Soppela muistuttaa, että kenenkään ei kannata lähteä itse heikoille jäille eläintä pelastamaan.
– Tarvittaessa asianmukaisesti varustautuneet palomiehet hoitavat homman. Luonnossa syntynyt joutsen on yleensä arka ja lähtee liikkeelle jo ihmisen lähestyessä rantaa tai muuten ääntä pitäessä. Pelastajien turvallisuuden lisäksi pelastuslaitoksen täytyy huolehtia myös muusta hälytysvalmiudestaan, joten ”pillit päällä” ei aina näihin tehtäviin rynnätä.
Porojenkin pelastamistehtäviä
Syksy on aikaa, jolloin pelastuslaitokselle tulee myös porojen pelastamistehtäviä jäistä.
Erityisesti näin on silloin, kun heikkojen jäiden päälle sataa lunta. Näissäkin tilanteissa pelastuslaitos toppuuttelee poromiehiä menemästä heikoille jäille, sillä esimerkiksi samaan avantoon pudonneelle pelastajalle poro voi olla vaarallinen "vastustaja".