Hieno tapa muistaa it­se­näi­syyt­tä: tal­koo­lai­set tekivät tuhat sep­pe­let­tä Lapin san­ka­ri­vai­na­jil­le

Posiolaiset, ranualaiset ja rovaniemeläiset talkoilivat 100-vuotiaan Suomen kunniaksi seppeleitä.

Kun Suomi täyttää sata vuotta, kaikki sankarivainajat ainakin Rovaniemellä, Ranualla ja Posiolla saavat haudalleen kynttilän lisäksi seppeleen.

Ahkerat talkoolaiset tekivät Rovaniemellä 690:lle ja Ranualla 157:lle sankarivainajalle kuusihavusta seppeleet osana valtakunnallista tempausta. Posiolla työ on kesken, mutta 127 seppeleen teko on jo hyvillä mallilla.

Arja Poikajärvelle seppeleiden teko on ollut terapeuttista tekemistä, jossa äkkiä unohtuu työpäivän kiireet. Seppeleen sidonta on uusi taito, jonka mielellään oppii.
Arja Poikajärvelle seppeleiden teko on ollut terapeuttista tekemistä, jossa äkkiä unohtuu työpäivän kiireet.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä