Aa­po-kis­sa livahti ulos Ro­va­nie­mel­lä – löytyi viisi vuotta myö­hem­min Fa­ce­book-ryh­män avus­tuk­sel­la: "Oikein hy­vin­voi­va, joskin mel­koi­ses­ti dieet­tiä pitänyt kissa"

Vanha pariskunta piti huolta Aaposta, joka eksyi karkumatkallaan hevostallille. Kissa kävi ruokailemassa eteisessä ja lämmitteli talvisin pariskunnan hevostallissa.

Rovaniemeläinen Anna-Kaisa Karpoff hätkähti, kun Facebook-ryhmään ilmestyi kuva punaruskeasta kissasta, joka oli otettu kiinni Karpoffin vanhan kodin lähettyviltä. Karpoff tunnisti kissan heti – kuvassa oli viisi vuotta sitten Karpoffin perheestä kadonnut Aapo.

– Pelkäsin olevani väärässä, mutta tiesin kyllä, etten ole, Karpoff sanoo.

Oli elokuu 2014, kun Aapo-kissa katosi. Lämpimänä kesäiltana Aapo pääsi livahtamaan ulos terassille. Sisäkissana elänyt Aapo säikähti ja yritti luikahtaa takaisin sisälle.

– Se ei käynytkään meidän toiselle kissallemme, joka päätti ottaa reviirinsä haltuun ja käydä Aapon päälle. Tämän seurauksena Aapo pakeni paikalta, eikä enää tullut takaisin, Karpoff kertoo.

Kadonnutta kissaa etsittiin sekä Facebookin avulla että lähiseuduilla jalkaisin ja autolla. Satunnaisia näköhavaintoja saatiin, mutta Aapo oli jo tullut araksi, eikä antanut ottaa kiinni.

Vanha pariskunta piti kissasta huolta

Perhe muutti pois vanhasta kodistaan vuonna 2017.

– Vielä viime kesänä ex-mieheni, joka jäi vanhaan kotiimme asumaan, laittoi kuvan Aapon näköisestä kissasta, joka istui pihan perällä puussa ja katseli entistä kotiamme. Hankimme tuolloinkin loukun, mutta tämä ei tuottanut tulosta.

Kesäkuussa Facebookin Puskaradio Rovaniemi -ryhmään ilmestyi kuva punaruskeasta kissasta, joka oli otettu kiinni Karpoffin vanhan kodin lähettyviltä. Kissan kerrottiin olevan arka ja liikuskelevan seudulla. Muiden ryhmäläisten avulla Karpoff pääsi Aapon jäljille.

–Jännitin kovasti, onko kissa Aapo sittenkään ja miten Aapo suhtautuu, mikäli se todella Aapo on. Pelko oli turha. Kävelimme ovesta sisään ja sain välittömästi kehräävän karvapallon syliini, kertoo Anna-Kaisa Karpoff.
–Jännitin kovasti, onko kissa Aapo sittenkään ja miten Aapo suhtautuu, mikäli se todella Aapo on. Pelko oli turha. Kävelimme ovesta sisään ja sain välittömästi kehräävän karvapallon syliini, kertoo Anna-Kaisa Karpoff.
Kuva: Jussi Leinonen

– Kuulimme, että ulkosalla elävä kissa on ilmestynyt pari vuotta sitten Vaaralaan hevostallille, missä on sittemmin talvet viettänyt ja vanha pariskunta ruokkinut, madottanut ja hoitanut Aapon turkkia, Karpoff kertoo.

Aapon kerrottiin elelevän ulkona, mutta käyvän säännöllisesti syömässä pariskunnan eteisessä ja lämmittelevän talvisin tallissa.

"Jännitin kovasti, onko kissa Aapo sittenkään"

Karpoff ja pariskunta sopivat, että pariskunta ottaa yhteyttä, kun Aapo ilmestyy syömään. Muutaman viikon odotus palkittiin viime sunnuntaina, kun perhe sai puhelun – kissa on eteisessä. Aapon vanha boksi pakattiin välittömästi autoon, ja suunta otettiin kohti Vaaralaa.

– Jännitin kovasti, onko kissa Aapo sittenkään ja miten Aapo suhtautuu, mikäli se todella Aapo on. Pelko oli turha. Kävelimme ovesta sisään ja sain välittömästi kehräävän karvapallon syliini. Hetken sylittelyn jälkeen nostin Aapon ja kokeilin, menisikö boksiin. Aapo meni sinne niin kuin aina ennenkin ja pisti tyytyväisenä köllöttään, Karpoff kertoo.

Karpoffin mukaan uutta kotia piti jännittää hetki sängyn alla, mutta hurina sängyn alla käynnistyi alta aikayksikön. Kissa kiipesi omistajansa syliin ja puski kuonoa kaulakuoppaan.

– Miestä piti hieman aikaa tutustella, sillä tämä oli Aapolle uusi tuttavuus. Lapset sen sijaan olivat heti Aapolle kauan kadoksissa olleita tuttuja, Karpoff toteaa.

Perjantaina Aapolla on edessä käynti eläinlääkärillä.

– Aapon kunto vielä tarkastetaan, mutta hän on oikein hyvinvoiva, joskin viiden vuoden aikana melkoisesti dieettiä pitänyt kissa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä