Lappi kol­man­te­na ja Ro­van­pe­rä vii­den­te­nä Ruotsin MM-ral­lis­sa

Esapekka Lappi valitteli turhaa varovaisuutta,
Esapekka Lappi valitteli turhaa varovaisuutta,
Kuva: Micke Fransson

Hyundain Esapekka Lappi on kolmantena ja Toyotan Kalle Rovanperä viidentenä Ruotsin MM-rallin yhdeksännen erikoiskokeen jälkeen. Kisan kärjessä jatkaa Hyundain Craig Breen, joka on 12,8 sekuntia Lappia ja 30,8 sekuntia Rovanperää edellä.

– Liian varman päälle. En missään vaiheessa koskenut penkkoihin, olin vain liian hidas. Teimme yön aikana pienen muutoksen, mutta emme mitään isoa, Lappi kommentoi tämän päivän avaustaan WRC-nettisivustolla.

Toisena on Fordin Ott Tänak ja neljäntenä Toyotan Elfyn Evans. Rovanperä kuroi yhdeksännellä erikoiskokeella eroa kärkeen 0,3 sekuntia pienemmäksi, mutta arveli jo eilen, että noin puolen minuutin eroa ei enää pysty ajamalla saamaan kiinni.

– Se ei ollut kovin hyvä. Tällä erikoiskokeella tarvitaan paljon huippuvauhtia, se on viidennellä vaihteella menoa koko ajan. Muutimme jousitusta täksi päiväksi, ja minun on totuttauduttava siihen hiukan paremmin. Ei täydellinen erikoiskoe, mutta ei niin huonokaan, Rovanperä arvioi yhdeksättä erikoiskoetta.

Erikoiskokeen vauhdista kertoo nopeimman ajan tehneet Hyundain Thierry Neuvillen keskinopeus 145 km/h.

Oliver Solberg jatkaa WRC2-luokan kärjessä. Sami Pajari on luokassa toisena. Ero isäntämaan Solbergiin on nyt 17,1 sekuntia. Norjalainen Ole Christian Veiby nousi Jari Huttusen ohi luokan kolmannelle sijalle.

Tänään ajetaan vielä kuusi erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina ajettaviin kolmeen erikoiskokeeseen.

Ruotsin MM-rallin tilanne EK9/18 jälkeen:

1. Craig Breen      Hyundai 1.02.27,1

2. Ott Tänak        Ford         +4,6

3. Esapekka Lappi   Hyundai     +12,8

4. Elfyn Evans      Toyota      +28,0

5. Kalle Rovanperä  Toyota      +30,8

6. Thierry Neuville Hyundai     +35,4

7. P-L Loubet       Ford      +1.26,0

8. Oliver Solberg   Skoda     +3.16,1

9. Sami Pajari      Skoda     +3.33,8

10. O.C. Veiby       VW        +3.54,1

11. Jari Huttunen    Skoda     +3.54,8

12. Nikolai Grjazin  Skoda     +4.10,8

13. Georg Linnamäe   Hyundai   +4.29,9

14. Lauri Joona      Skoda     +4.32,6

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä