Yöpymiset lisääntyivät lokakuussa Lapissa 8,4 prosenttia verrattuna edellisvuoteen. Koko maan tasolla kasvua oli kolme prosenttia.
Venäläiset olivat suurin ulkomaalaisten matkailijoiden ryhmä Suomessa 39 000 yöpymisellä. Heidän yöpymisensä lisääntyivät 13,8 prosenttia viime vuodesta.
Britit olivat neljäntenä, joille yöpymisiä tilastoitiin 20 000 vuorokautta, määrä oli 14,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Kiinalaisten yöpymiset lisääntyivät 15,8 prosenttia viime vuodesta.
Lapissa kaikkien majoitusliikkeiden huoneiden käyttöaste oli lokakuussa 23.1 prosenttia. Käyttöaste oli lisääntynyt alle pouoli prosenttia viime vuodesta.
Yöpymisen vuorokausikeskihinta oli Lapissa lokakuussa noin viisikymmentä euroa.
Lokakuu ei ole erityinen matkailusesonkikuukausi Lapissa.
Kiinalaisten yöpymiset lisääntyivät 15,8 prosenttia viime vuodesta ja japanilaisten yöpymiset 8,6 prosenttia. Yli 15 000 yöpymiseen ylsivät yhdysvaltalaiset ja virolaiset. Yhdysvaltalaisten yöpymisissä oli 10 prosentin kasvu, kun taas virolaisten yöpymiset lisääntyivät ainoastaan 0,6 prosenttia viime vuoden lokakuuhun verrattuna. Norjalaiset yöpyivät majoitusliikkeissä lähes 12 000 kertaa, mikä oli 4,3 prosenttia viimevuotista enemmän.