Lapin poro- ja kalapäivät järjestetään 16.–17.5. Rovaniemellä. Päivillä käsitellään aiheita, jotka herättävät vahvoja mielipiteitä: lohi, lohen palauttaminen rakennettuihin vesiin, porotalouden kannattavuus, porolaitumet sekä poroon ja kalaan pohjautuva matkailu.
Esitelmien, kommenttipuheenvuorojen, keskustelujen ja päivät päättävän ryhmätyöskentelyn pohjalta työstetään Lapin poro- ja kalatalous 2030 -näkymät. Se suunnataan erityisesti poro- ja kalatalouden sekä näihin kytkeytyvien elinkeinojen kehittämisen ja päätöksenteon parissa työskenteleville.
Poro ja lohi ovat myös voimakkaassa nosteessa olevan Lapin matkailun kivijalkoja. Mitä hyvää ja mitä haittaa matkailun kasvu tuo poro- ja kalataloudelle?
Tapahtuma on tarkoitettu niin käytännön toimijoille, virkamiehille, päättäjille, opiskelijoille kuin tutkijoillekin.
Päivät järjestetään Rovaniemellä Arktikumin tiloissa. Ilmoittautuminen päättyy 26.4.
Vuoden 2018 päivien järjestäjinä toimivat Luonnonvarakeskus (Luke), Kemijoki Oy, Paliskuntain yhdistys ja Metsähallitus. Tapahtuma jatkaa ja kehittää perinteisten poropäivien vuosittaisia kokoontumisia.