Ranskan jalkapallomaajoukkue kohtaa sunnuntaina MM-finaalissa Argentiinan, ja "Les Bleusin" kirkkain tähti Kylian Mbappe voi yltää melkoiseen saavutukseen: toiseen maailmanmestaruuteen ennen 24-vuotispäiväänsä. Kaksi päivää finaalin jälkeen 24 täyttävästä Mbappesta tulisi kautta aikain toiseksi nuorin kahden mestaruuden mies, vain brasilialainen jalkapalloikoni Pele pysyisi edellä. Pele juhli 1962 toista mestaruuttaan 21 vuoden iässä, otettuaan 1958 ensimmäisen tittelinsä vain 17-vuotiaana.
Mbappe nousi Venäjän kisoissa 2018 lopullisesti maailman tietoisuuteen, kun hän iski kaksi maalia Argentiinaa vastaan neljännesvälierässä. MM-finaalissa Kroatiaa vastaan nuorukainen viimeisteli maalin 4–2-voitossa, nousten nuorimmaksi MM-loppuottelumaalariksi sitten Pelen ja kesän 1958. Qatarissa Mbappe on osunut viidesti ja jakaa maalitilaston kärkipaikkaa Argentiinan Lionel Messin kanssa. Yhteensä hänellä on jo yhdeksän lopputurnausmaalia eli enemmän kuin Cristiano Ronaldolla ja Diego Maradonalla.
Ranska ei ole varsinaisesti säväyttänyt Qatarissa, mutta armottoman varmat onnistumiset ratkaisupaikoissa ovat kantaneet finaaliin asti. Mbappella on ollut tuossa ratkaiseva rooli.
– Joukkueessa on hieno yhtenäisyys. Teemme töitä yhdessä, mutta kun mestaruusratkaisu lähenee, silloin tarvitaan tärkeimmät miehet parhaimmilleen, Ranskan maalivahti ja kapteeni Hugo Lloris miettii.
– Kylianin osalta on vaikea nähdä, missä yläraja on. Hän kykenee rikkomaan kaikki ennätykset, ja on ihmeellistä saada hänenlaisensa joukkuetoveri, kokenut Lloris suitsuttaa vielä.
Llorisin mainitsemista ennätyksistä voi huomioida vaikkapa maalimäärät: Mbappella on seura- ja maajoukkueurallaan jo 250 maalia (362 ottelussa), ja tuo määrä on edellä niin Messin kuin Ronaldonkin saldoa samanikäisenä.
"Siitä unelmoin"
Mbappella on kuitenkin ennätyksiä tärkeämpää mietittävää.
– Ainoa tavoitteeni on voittaa maailmanmestaruus. Siitä unelmoin. En tullut tänne voittamaan (MM-kisojen parhaalle pelaajalle myönnettävää) Kultaista Palloa. Olen täällä voittamassa ja auttamassa Ranskan maajoukkuetta, Mbappe sanoo.
– MM-kisat ovat minulle pakkomielle, unelmieni kilpailu.