Suomesta matkustaa kuusi ministeriä Reykjavikiin Islantiin Pohjoismaiden neuvoston istuntoon 27.–29. lokakuuta. Istunnon aiheita ovat ulko- ja turvallisuuspolitiikka, Pohjoismainen yhteistyö ja ympäristöhaasteet.
Kokouksiin osallistuvat Suomesta pääministeri Juha Sipilä (kesk.), ulkoministeri Timo Soini (ps.), ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Lenita Toivakka (kok.), opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.), maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) sekä Pohjoismaisen yhteistyön ministeri Anne Berner (kesk.).
Sipilä osallistuu Pohjoismaiden pääministerien sekä Pohjoismaiden ja Baltian maiden pääministerien kokouksiin. Pohjoismaiden pääministerien keskusteluissa ovat esillä muun muassa muuttoliike, sen lähtömaiden tilanne sekä ilmastokysymykset.