Iron Sky
★★★ Timo Vuorensolan johdolla ja pitkälti amatöörivoimin purkitettiin näyttävä tieteiskomedia 7,5 miljoonan euron budjetilla. Suuressa maailmassa ja tässä lajissa se on pikkuraha. Neuvostoliitossa jaettiin mitaleita ”työn sankareille”. Semmoiset pitäisi ilman muuta jakaa rintaan kaikille tämän elokuvan tekijöille. Tähtien suhteen pitää olla kitsaampi. Puujalkahuumori kuunatseista saa lahovaurioita jo ennen puolta matkaa. (Suomi/Saksa 2012)
TV2 lauantai 16.11. klo 22.05
Lone Ranger
★★★ Pirates of the Caribbean -ohjaaja Gore Verbinski ja -tähti Johnny Depp vaihtoivat seitsemät meret kuivaan erämaahan vanhan länkkäriaiheen uustulkinnassa. Riehakas ote seikkailukomediaan on kuitenkin ennallaan. Depp on nyt intiaanisoturi Tonto, joka ottaa yksinäisen ratsastajan Armie Hammerin kaverikseen. Naamiointi komistaa kumpaakin. Järjestys villiin länteen palautetaan asianmukaisen näyttävästi ja kovalla ryminällä. (USA 2013)
Nelonen lauantai 16.11. klo 21.00
Viimeinen mohikaani
★★★★ Michael Mann lähestyy villiä länttä hieman vakavammasta suunnasta James Fenimore Cooper -sovituksessaan. Daniel Day-Lewisissä on leiskuvaa sankariainesta Haukansilmänä. Mohikaanien kasvattama valkoinen mies on monen tulen ja tunteen välissä, kun ranskalaiset, englantilaiset ja intiaanit 1700-luvun puolessa välissä taistelevat oikeudestaan maahan. Brittiupseerin tytärtä Madeleinen Stoweakin pitäisi ehtiä rakastaa. (USA 1992)
Sub lauantai 16.11. klo 21.00