Miesten jalkapalloliigassa pelaavan KuPSin kapteeni Henri Toivomäki lopettaa pelaajauransa lääkärien suosituksesta. Toivomäki sai pallontavoittelutilanteessa osuman päähänsä Konferenssiliigan karsintojen vierasottelussa pohjoisirlantilaista Derry Cityä vastaan.
KuPS kertoi tiistaina kotisivuillaan, että tilanteen vakavuus selvisi kesän aikana.
– Viimeisimmät vuodet Kuopiossa ovat olleet urani parhaita, ja koin, että pelejä oli vielä paljon edessä. Nyt kuitenkin on kuunneltava asiantuntijoita ja ripustettava nappulakengät naulaan, puolustaja Toivomäki, 32, sanoi.
Toivomäki pelasi kotimaan liigaa KuPSin lisäksi HJK:ssa ja FC Lahdessa. Ulkomailla hän pelasi hollantilaisissa Ajaxissa ja lainalla Almere Cityssä, norjalaisessa Sarpsborgissa sekä lainalla italialaisessa Atalantassa. Ajaxissa ja Atalantassa ei tosin kertynyt edustusjoukkueen pelejä.