Karkeasti arvioiden pari sataa ihmistä seurasi Presidentinlinnan edustalla ja Helsingin kauppatorin kohdilla Pohjoismaiden valtionpäämiehet kokoontumista juhlistamaan Suomen satavuotista itsenäisyyttä.
Yleisöä kiinnostivat erityisesti kuninkaalliset. Demokraattisesti valittu Islannin presidentti Gudni Thorlacius Jóhannesson ei herättänyt yleisössä tunteita kuninkaallisten tapaan. Aina kun joku kuninkaallisista saapui Presidentinlinnan edustalle, osa yleisöstä taputti suosionosoitukseksi.
–Olen kuningatar Margareetan fani. Halusin ehdottomasti tulla paikalle katsomaan häntä ja muita kuninkaallisia. Margareetta II on poikkeuksellinen persoona ja inhimillinen kuningatar, kertoi yleisön joukkoon saapunut Henna Kara.
Karan kanssa paikalla ollut Johan Brandt kertoi pitävänsä samoista syistä Tanskan kuningatar Margareetasta ja arvostavansa myös kuningasvaltaa.
–Ei tasavaltakaan huono ole. Kuningasvalta on muualla Euroopassa toiminut hyvin. Luotan kuninkaallisten arvoperustaan. Demokratia voi synnyttää esimerkiksi syrjiviä lakeja. Olisi hyvä, jos valtiopäämies pystyisi tarvittaessa syrjivään toimintaan puuttumaan, Brandt mietti.
Turkulainen Sanni Mäntyniemi oli tuonut ystävänsä Melissa Castrénin ja Emmi Huhtasen katsomaan juuri kuninkaallisia.
–Tämä on ainutlaatuinen tilaisuus nähdä kuninkaallisia. Tuskin pelkät Ruotsin kuninkaalliset olisivat kiinnostaneet riittävästi, he pohtivat.
Mäntyniemi kertoo seuranneensa pitkään erityisesti Ruotsin kuninkaallisia.
–Prinsessa Victoria on idolini, hän kertoo.
Yleisön joukossa tunnuttiin arvostavan esimerkiksi kuninkaallisten tyylikkyyttä sekä sitä, että he vaikuttavat kuitenkin melko helposti lähestyttäviltä.
–Kuninkaallisissa on vanhan maailman tuulahdusta. Nämä kuninkaalliset ovat kuitenkin moderneja. He näyttävät ottavan rennosti, Castrén sanoo.
Helsinkiin saapuneet kuninkaalliset vieraat ovat Norjan kuningas Harald V ja kuningatar Sonja, Ruotsin kuningas Kaarle XVI Kustaa ja kuningatar Silvia sekä Tanskan kuningatar Margareeta II. Heidän lisäkseen Suomea saapui juhlimaan Islannin presidenttipari.
Vieraat käyvät muun muassa Helsingin kaupungintalolla, kulttuurikeskus Hanasaaressa sekä Sibelius-monumentilla. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio isännöivät.