Ku­lut­ta­ja-asia­mies val­mis­tau­tuu Suomen en­sim­mäi­seen ryh­mä­kan­tee­seen au­to­kon­ser­nin pääs­tö­hui­jauk­ses­ta

Kuluttaja-asiamies Päivi Hentunen: Rahallinen hyvitys on mahdollinen, jos huijausmoottorilla varustetun auton arvo alenee. Britannissa Volkswagenin käytettyjen dieselautojen hinnat ovat jo laskeneet.

Tuhannet kalliiden Audien ja Volkswageneiden omistajat pelkäävät autojensa jälleenmyyntiarvon alentuneen.

Reuters raportoi jo syyskuun lopulla, että saksalaismerkin käytettyjen dieselautojen hinnat olivat laskeneet Britannian markkinoilla. Silloin ei vielä ollut tiedossa, että huijausmoottorilla varustettuihin autoihin joudutaan ohjelmistopäivityksien lisäksi vaihtamaan osia.

Kuluttaja-asiamies Päivi Hentunen pitää mahdollisena, että maailman suurimman autokonsernin tekemä päästöhuijaus johtaa Suomen oikeushistorian ensimmäiseen ryhmäkanteeseen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä