Kris­tii­na Mäkelä loikki Lem­pää­läs­sä en­nä­tyk­sen­sä 14,47 ja myö­tä­tuu­leen 14,50: "I­ha­naa, kun hyppy rupesi taas löy­ty­mään"

Kristiina Mäkelä kimmahteli ennätyksensä 14,47 viimeisessä kilpailussaan ennen Eugenessa, Yhdysvalloissa, käytäviä MM-kilpailuja.

Mäkelän voitti lauantaina Lempäälässä Hyppykarnevaalien kolmiloikkakilpailun tuloksella 14,50, mutta voittotulosta ei tilastoida ennätykseksi, koska se syntyi ennätyskelvottomassa 2,4 metriä sekunnissa puhaltaneessa myötätuulessa.

– Ihanaa, kun hyppy rupesi taas löytymään, Mäkelä riemuitsi.

Mäkelä avasi kilpailun 14,50 kantaneella hypyllään, ennätys 14,47 tuli toisella ja kolmas kantoi 14,25.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä