Olemme seuranneet huolestuneina vaatimuksia uuden koulun rakentamisesta matkailukeskukseen Pyhätunturille. Olemme kukin asettuneet kunnan alueelle tietäen, että valtaosa kunnan palveluista tarjotaan viihtyisässä ja turvallisessa kuntakeskuksessa. Joillekin meistä on ollut tärkeää, että lapset pääsevät kouluun kävellen ja pyörällä. Toiset ovat asettuneet kauemmas palveluista valmistautuen siihen, että lapsia pitää kuljettaa.
Kunnalliset palvelut tarjotaan kuntakeskuksessa ja vastapainona on Pyhätunturin loistavat hiihto- ja laskettelumahdollisuudet. Matkailualue on kuntalaisille tärkeä ja siihen on tietoisesti panostettu, jotta alue antaisi yrityksille mahdollisimman hyvän toimintaympäristön ja kuntalaisille töitä ja harrastusmahdollisuuksia. Peruspalveluiden paikka se ei ole.
Kunnan vakituisesta asutuksesta huomattava osa on kirkonkylällä, osa kylissä ja matkailukeskuksessa.
Koululaisista ja esikoululaisista 23 asuu kävelymatkan päässä koulusta. Kairala-Luiro-alueella asuu 6 sekä Kiemunkivaarassa, Arvospuolella ja Saukkoaavalla 8 lasta, joiden matka pitenisi koulun siirron vuoksi.
Vuostimon koululaisille siirrolla ei välttämättä olisi vaikutusta koulumatkaan. Pyhätunturilta kouluun kulkee 8 koululaista. Alle kouluikäisiä kirkonkylällä asuu 25.
Koulun paikka on mahdollisimman keskellä kuntaa, jotta kaikilla koululaisilla on kohtuullinen koulumatka. Koulun siirtäminen tarkoittaisi, että keskuksessa asuvat jouduttaisiin siirtämään koulukuljetuksen piiriin ja koulumatkat pitenisivät Luirolta kulkevilla yli 40 kilometriin 17 kilometrin sijaan.
Koulu ei ole vain koululaisia varten. Koulun iltakäyttö on aktiivista. Siellä järjestetään teatteriesityksiä, myyjäisiä, musiikkiopistotoimintaa sekä kansalaisopisto- ja liikuntaryhmiä, joissa lapset, eläkeläiset ja työikäiset käyvät. Tilan siirto tunturiin pidentäisi suuren harrastejoukon matkoja. Koulu tarvitsee myös kirjastoa. Se on tärkeimpiä palveluita.
Asia aiheuttaa stressiä koululaisille. Kotona lapset kyselevät, rakennetaanko koulu tosiaan Pyhälle ja joutuvatko he joka päivä istumaan taksissa.
Toivomme, että koulua Pyhätunturille vaativat ymmärtävät asian laajuuden ja merkityksen. Kirkonkylän näivettäminen ja vain matkailukeskuksen kehittäminen ei ole kenenkään etu.
Haluamme, että koko kunta pysyy elinvoimaisena, lapset voivat huoletta jatkaa koulunkäyntiä terveissä tiloissa ja että Pelkosenniemen kunnalla on hyvä tulevaisuus.